Odpylona sieczka Box Straw kontra zwykła słoma – ściółki dla koni w hodowli

4 lutego 2024by Royho
box-straw_czy_tradycyjna-sloma_ROYHO_PL.jpg

W kwestii wyboru odpowiedniej ściółki dla koni, wiele hodowli staje przed dylematem: tradycyjna słoma czy nowoczesne rozwiązania, takie jak ściółka Box Straw? Obie opcje mają swoje zalety i wady, ale po głębszej analizie możemy zauważyć, że ściółka Box Straw oferuje wiele unikalnych korzyści, które sprawiają, że jest godna uwagi.

1.Słoma tradycyjna

Tradycyjna słoma była przez wiele lat podstawowym wyborem hodowców koni. Jej powszechna dostępność i stosunkowo niska cena sprawiają, że jest atrakcyjna dla wielu hodowców. Ponadto, jako produkt naturalny, słoma jest postrzegana jako bardziej ekologiczna opcja, co jest ważne dla niektórych osób dbających o środowisko.

Jednakże, tradycyjna słoma ma również swoje wady. Jedną z największych jest jej zdolność do pylenia. Kurz i drobne cząstki mogą podrażniać drogi oddechowe koni, co może prowadzić do wystąpienia chorób układu oddechowego, takich jak RAO (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Ponadto, tradycyjna słoma może być mniej chłonna niż inne opcje, co może prowadzić do wilgotności w stajni i tworzenia się błota.

1.1.Zalety tradycyjnej słomy

  • Dostępność: słoma tradycyjna jest łatwo dostępna na rynku rolniczym i może być stosunkowo niedroga.
  • Naturalność: jest to naturalny materiał, który nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych ani dodatków.

1.2.Wady tradycyjnej słomy

  • Pylenie: tradycyjna słoma może generować kurz i drobne cząsteczki, co może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych u koni.
  • Niska chłonność: mimo swojej zdolności do absorbowania wilgoci, słoma może być mniej chłonna niż inne materiały, co może prowadzić do powstawania błota w stajni.
  • Podatność na gnicie: wilgotna słoma może łatwo ulec gniciu i fermentacji, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu i zwiększa ryzyko infekcji skórnych u koni.

2.Bezpyłowa sieczka Box Straw

W porównaniu z tradycyjną słomą, ściółka Box Straw oferuje szereg unikalnych zalet, które mogą sprawić, że jest bardziej atrakcyjna dla hodowców koni.

Jedną z głównych zalet jest to, że jest to słoma bezpyłowa, oczyszczona z kurzu i zanieczyszczeń, co sprawia, że jest bezpieczna dla koni cierpiących na alergie i problemy z układem oddechowym. Jej wyjątkowo wysoka chłonność pozwala utrzymać stajnię suchą i higieniczną, co może zapobiec powstawaniu wilgoci i błota.

Sieczka Box Straw ze słomy pszennej
Sieczka Box Straw ze słomy pszennej. Odpylona z kurzu i zanieczyszczań, posiada 7-8 krotnie lepsza chłonność od tradycyjnej słomy.

Ponadto, Box Straw posiada zdolność do tworzenia miękkiego i sprężystego materaca. Dzięki temu konie mają komfortową podstawę do odpoczynku i snu, co przekłada się na ich ogólne samopoczucie i dobrostan.

Inną zaletą Box Straw jest jej zdolność do zapobiegania powstawaniu odleżyn i pipaków. Dzięki odpowiedniej izolacji i miękkości materaca, konie są chronione przed urazami skóry, co jest szczególnie istotne dla zwierząt spędzających dużo czasu w stajni.

2.1.Zalety Box Straw

  • Brak pylenia: sieczka Box Straw jest oczyszczona z kurzu i zanieczyszczeń, co eliminuje ryzyko pylenia i podrażnień dróg oddechowych u koni.
  • Wysoka chłonność: według producenta, Box Straw ma od 7 do 8 razy większą chłonność niż tradycyjna słoma, co pozwala utrzymać stajnię suchą i czystą.
  • Zapach eukaliptusa: dodatek zapachu eukaliptusa pomaga zapobiegać zjadaniu ściółki przez konie i tworzy świeże, przyjemne otoczenie w stajni.
  • Optymalizacja okresów odpoczynku: miękki i sprężysty materac Box Straw zachęca konie do odpoczynku w pozycji leżącej, co może pomóc w optymalizacji okresów snu i regeneracji.
  • Zdrowie i bezpieczeństwo: słoma Box Straw jest pozbawione substancji chemicznych, co czyni je odpowiednim dla koni alergików i tych cierpiących na schorzenia układu oddechowego.
Box Straw odpylona sieczka ze słomy pszennej
Box Straw odpylona sieczka ze słomy pszennej. Kup teraz >

Podsumowanie

Podczas gdy słoma tradycyjna jest powszechnie dostępna i stosunkowo tania, może generować kurz i być mniej chłonna niż ściółka Box Straw. Z drugiej strony, Box Straw oferuje większą chłonność, eliminuje pylenie i zapewnia zdrowe i higieniczne warunki stajenne dla koni. W dzisiejszych czasach, gdy dobrostan zwierząt jest priorytetem, warto rozważyć nowoczesne rozwiązania, takie jak ściółka Box Straw, które mogą przynieść liczne korzyści dla koni i ich opiekunów. Ostateczny wybór między tymi dwoma rodzajami ściółki zależy od preferencji hodowcy koni oraz jego priorytetów dotyczących zdrowia i komfortu zwierząt.

ROYHO

Profesjonalne wyposażenie Twojej stajni. Akcesoria, ogrodzenia, ściółka.
+48 690 443 032

www.royho.pl

office@royho.pl

MASZ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
SOCIAL MEDIA

Śledź naszą aktywność

Bądź z nami na bieżąco dzięki mediom społecznościowym.