Koń islandzki i tajemnica jego unikalnych chodów

1 października 2023by Royho
F001_konie-islandzkie_ROYHO_PL.jpg

Koń islandzki to rasa konia o wyjątkowej urodzie i zdolnościach, które sprawiają, że jest on niezwykle popularny zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Jednak to, co wyróżnia konie islandzkie spośród innych ras, to ich zdolność do poruszania się töltem i inochodem, dwa chody lateralne, które zyskały dużą sławę na całym świecie.

Chody Lateralne – Tölt i Inochód

Tölt i inochód to dwa chody lateralne, które znacząco wpłynęły na popularność koni islandzkich. Te chody pozwalają koniom zachować wyjątkowy komfort jazdy, zwłaszcza na dłuższych trasach w trudnym terenie. W przeszłości, kiedy podróżowanie konno było nieodłączną częścią życia Islandczyków, te chody były niezastąpione.

Tölt to chód, w którym koń porusza nogami na zmianę, tj. jednocześnie obiema nogami po lewej stronie ciała, a następnie obiema nogami po prawej stronie ciała. To sprawia, że jazda jest wyjątkowo wygodna, ponieważ jeździec nie jest podrzucany do góry podczas każdego kroku, co jest typowe dla chodu diagonalnego.

Inochód jest kolejnym chodem lateralnym, w którym koń porusza się na zmianę zarówno lewymi, jak i prawymi nogami, ale w przeciwnym układzie niż w tölt. Dzięki temu jeździec może swobodnie siedzieć w siodle, a ruchy konia są płynne i stabilne.

Związek między lateralnością a anatomią

Zdolność koni islandzkich do wykonywania tych chodów lateralnych zależy od ich zdolności lateralnych, czyli umiejętności przestawiania na zmianę obu lewych i obu prawych nóg. Badacze od dziesięcioleci starają się zrozumieć związek między ustawieniem kości konia a jego zdolnością do poruszania się chodami lateralnymi.

Badania te pozwoliły określić pewne ogólne zależności, ale jednocześnie ujawniły, że każdy koń może się różnić pod tym względem. Niektóre osobniki mogą mieć większą predyspozycję do chodów diagonalnych, co oznacza, że będą bardziej skłonne do poruszania się kłusem niż töltem czy inochodem.

Zachowanie unikalnych cech

Aby zachować te unikalne zdolności koni islandzkich, konieczna jest selekcja hodowlana ukierunkowana na zachowanie zdolności do chodów lateralnych. Jeśli ta praktyka nie zostanie zachowana, konie islandzkie mogą z czasem utracić tę wyjątkową cechę.

Warto również zauważyć, że istnieje cała gama chodów pośrednich między kłusem a inochodem. Jednak to tölt jest chyba najbardziej cenionym spośród tych chodów, zwłaszcza wśród miłośników koni islandzkich.

Koń islandzki.
Konie islandzkie mają średnią wysokość ok. 132-142 cm.

Koń islandzki to nie tylko piękne zwierzę, ale również żywa legenda islandzkiej kultury. Jego zdolność do poruszania się unikalnymi chodami lateralnymi sprawia, że jest on jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych koni na świecie. Dzięki töltem i inochodem konie islandzkie zachowują swoją pozycję w świecie jeździectwa, przyciągając zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy cenią sobie wyjątkowy komfort i wygodę jazdy.

ROYHO

Profesjonalne wyposażenie Twojej stajni. Akcesoria, ogrodzenia, ściółka.
+48 690 443 032

www.royho.pl

office@royho.pl

MASZ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
SOCIAL MEDIA

Śledź naszą aktywność

Bądź z nami na bieżąco dzięki mediom społecznościowym.