Dobrostan koni a rola odpowiedniej ściółki w boksie stajennym

21 września 2023by Royho
pro-bio-bed-classic_ROYHO_PL.jpg

Dla każdego miłośnika koni dobrostan tych pięknych zwierząt jest priorytetem. W kontekście odpowiedniej opieki nad końmi, jednym z kluczowych aspektów, który ma ogromny wpływ na ich zdrowie i komfort, jest wybór właściwej ściółki w boksie stajennym. W tym artykule przyjrzymy się roli odpowiedniej ściółki w zapewnianiu dobrostanu koni oraz dlaczego jest to tak istotne.

1. Komfort i ochrona przed urazami

Odpowiednia ściółka w boksie stanowi warstwę ochronną, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo koni. Miękka i sprężysta struktura ściółki pomaga w amortyzacji obciążeń na kończynach konia, co minimalizuje ryzyko mikrourazów i stanów zapalnych stawów. Konie przetrzymywane na twardym podłożu mogą doświadczać urazów, dlatego miękka ściółka jest niezbędna.

2. Kontrola wilgotności

Nadmierna wilgoć lub zbyt sucha ściółka mogą być szkodliwe dla koni. Nadmierna wilgoć może prowadzić do wystąpienia problemów skórnych, grzybic, oraz odparzeń, podczas gdy nadmierna suchość może wpłynąć negatywnie na układ oddechowy koni ze względu na unoszący się kurz. Dlatego kontrola wilgotności jest kluczowym elementem w utrzymaniu zdrowej ściółki.

3. Redukcja stresu

Komfortowa ściółka jest kluczowa dla dobrostanu psychicznego koni. Zapewniając im miejsce do leżenia i odpoczynku, można zmniejszyć poziom stresu, szczególnie jeśli konie spędzają wiele czasu w boksie. Konie czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo w miękkim otoczeniu.

4. Higiena i łatwość czyszczenia

Odpowiednio przygotowana ściółka ułatwia utrzymanie czystości w boksie. Czysta ściółka minimalizuje nagromadzenie błota, mokrych plam i nieprzyjemnych zapachów, co ma wpływ na higienę i zdrowie koni. Łatwość czyszczenia to kolejny atut właściwej ściółki.

5. Redukcja problemów skórnych

Koniom, które leżą lub stoją na twardym lub brudnym podłożu, grozi większe ryzyko problemów skórnych. Odparzenia, owrzodzenia i infekcje skóry mogą być konsekwencją nieodpowiedniej ściółki. Miękka i czysta ściółka minimalizuje ryzyko tych schorzeń.

ProBioBED Classic
Bezpyłowe trociny ProBioBED Classic. Więcej na ten temat tutaj: https://royho.pl/produkty/sciolka-trocinowa-probiobed/

Podsumowując, odpowiednia ściółka w boksie stajennym to kluczowy element dbałości o dobrostan koni. Zapewniając komfort, ochronę przed urazami, kontrolę wilgotności oraz redukcję stresu, właściwa ściółka przyczynia się do zdrowia fizycznego i psychicznego naszych ukochanych koni. To inwestycja w ich komfort i zdrowie, która ma długotrwałe korzyści.

ROYHO

Profesjonalne wyposażenie Twojej stajni. Akcesoria, ogrodzenia, ściółka.
+48 690 443 032

www.royho.pl

office@royho.pl

MASZ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
SOCIAL MEDIA

Śledź naszą aktywność

Bądź z nami na bieżąco dzięki mediom społecznościowym.