Ściółka trocinowa – innowacyjne rozwiązanie dla poprawy warunków hodowlanych

1 lipca 2023by Royho
f002_sciolka-trocinowa-probiobed_ROYHO_PL.jpg

W dzisiejszych czasach rolnictwo staje przed wieloma wyzwaniami, a jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie odpowiednich warunków hodowlanych dla zwierząt. W tym kontekście ściółkowanie, czyli pokrywanie podłoża w oborach i zagrodach, odgrywa ważną rolę. Tradycyjna ściółka ze słomy przez wiele lat była popularnym wyborem, ale obecnie coraz większą popularnością cieszy się ściółka trocinowa. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo przewadze ściółki trocinowej nad tradycyjną ściółką ze słomy i przedstawimy powody, dla których warto rozważyć to innowacyjne rozwiązanie.

Właściwości higroskopijne dla lepszej kontroli wilgotności

Jednym z kluczowych aspektów, który przemawia za wyborem ściółki trocinowej, jest jej doskonała zdolność do absorpcji wilgoci. Trociny skutecznie wchłaniają nadmiar wilgoci, co pozwala na utrzymanie suchej powierzchni i zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych u zwierząt hodowlanych, takich jak choroby skórne czy infekcje. Z kolei tradycyjna ściółka ze słomy ma tendencję do zatrzymywania wilgoci, tworząc wilgotne i nieprzyjemne warunki, które sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i bakterii.

Skuteczna kontrola zapachów dla poprawy środowiska hodowlanego

Zapachy są nieodłączną częścią środowiska hodowlanego, ale istnieje wiele korzyści związanych z kontrolą i redukcją nieprzyjemnych woni. W tym aspekcie ściółka trocinowa wypada znacznie lepiej niż tradycyjna ściółka ze słomy. Trociny skutecznie absorbują zapachy, utrzymując świeżość powietrza w oborach i zagrodach. To z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie zwierząt i poprawę warunków pracy dla hodowców. W przypadku tradycyjnej ściółki ze słomy, zapachy mają tendencję do zatrzymywania się w materiale, co może prowadzić do nieprzyjemnego środowiska.

Redukcja ryzyka alergii i problemów zdrowotnych u pracowników

Wiele osób pracujących w rolnictwie, zwłaszcza hodowców zwierząt, może być narażonych na alergie lub problemy zdrowotne związane z pyłkami i kurzem. W przypadku tradycyjnej ściółki ze słomy, pyłki i kurz mogą być wyzwalaczami reakcji alergicznych, co może znacznie utrudnić pracę i wpływać na zdrowie hodowców. Z kolei ściółka trocinowa, która jest zazwyczaj lepiej oczyszczona i pozbawiona pyłków, redukuje ryzyko wystąpienia alergii i problemów zdrowotnych u pracowników.

ProBioBED Classic
Bezpyłowa ściółka trocinowa ProBioBED Classic – zobacz więcej >>

Łatwiejsze usuwanie i zrównoważona utylizacja

Ściółka trocinowa ma również przewagę pod względem łatwości usuwania i zrównoważonej utylizacji. Ze względu na swoją lekkość i porowatość, jest łatwiejsza do usunięcia z pomieszczeń hodowlanych. Ponadto, trociny mogą być poddane procesowi kompostowania lub wykorzystane jako materiał do produkcji biogazu, co stanowi bardziej ekologiczną i zrównoważoną metodę utylizacji w porównaniu do słomy, która może być trudniejsza do rozkładu.

Poprawa efektywności i oszczędność kosztów

Przejście na ściółkę trocinową może przynieść korzyści finansowe dla hodowców. Zwiększona kontrola wilgotności i redukcja problemów zdrowotnych u zwierząt mogą przyczynić się do poprawy efektywności produkcji. Ponadto, trociny mogą być tańszym surowcem w porównaniu do słomy, co przekłada się na oszczędności kosztów w dłuższej perspektywie czasowej.

Przy wyborze odpowiedniej ściółki dla obór i zagród hodowlanych warto rozważyć innowacyjne rozwiązanie jakim jest ściółka trocinowa. Jej właściwości higroskopijne, skuteczna kontrola zapachów, redukcja ryzyka alergii, łatwiejsze usuwanie i zrównoważona utylizacja czynią ją atrakcyjnym wyborem dla rolników i hodowców. Przejście na ściółkę trocinową może przynieść poprawę warunków hodowlanych, wpływając pozytywnie na zdrowie i dobrostan zwierząt, jak również przyczynić się do zrównoważonej produkcji rolniczej i oszczędności kosztów.

ROYHO

Profesjonalne wyposażenie Twojej stajni. Akcesoria, ogrodzenia, ściółka.
+48 690 443 032

www.royho.pl

office@royho.pl

MASZ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
SOCIAL MEDIA

Śledź naszą aktywność

Bądź z nami na bieżąco dzięki mediom społecznościowym.